Hygge på terrassen til Friday Nine

Fredag den 7. august blev der igen afviklet en af de populære Friday Nine turneringer. Som navnet siger, så spilles der her kun 9 huller, der spilles altid par turneringer og det vigtige er ikke så meget resultatet, men hyggen på runden og på terrassen. 

Denne fredag stilnede vinden af inden turneringen og dette gav optimale golf betingelser for alle deltagerne – og en absolut lækker aften på Løjt Land. 

Friday Nine blev denne gang afviklet som en Stableford Greensome, hvor hver spiller på holdet slår ud fra teestedet, hvorefter parret vælger den bold de synes ligger bedst til at spille videre med. Derefter slår hver spiller skiftvis indtil bolden er i hul – og der gives stableford point efter parrets handicap. 

Vindere og tættest på hullet vindere

Den flotte aften blev udnyttet af mange til at score i den høje ende af skalaen. De dygtigste spillere fra fredagens turnering var som følger: 

1. Kathrine & Johnny Hansen – Aabenraa Golfklub – 21 point
2. Kirsten Nikolajsen / Jette Gråsbøll Lund – Aabenraa Golfklub – 21 point
3. Claudia C. & Niels Johnsen – Aabenraa Golfklub – 19 point

Se alle resultaterne her

Der blev som altid også spillet tættest på flaget, hvor de dygtigste spillere var:

Hul 4 i 2 slag: Frank og Bo M. Frosch – Aabenraa Golfklub – 13,90 m
Hul 5: Søren M. Frosch – Aabenraa Golfklub – 2,94 m
Hul 7: Jette Gråsbøll Lund – Aabenraa Golfklub – 10,24 m

Efter præmieoverrækkelsen blev der som altid nydt mad og hinandens selskab på den store terrasse ved klubhuset i det dejlige fredags vejr. 

 

Kommende turneringer i Aabenraa Golfklub:

Torsdag den 13. august – Torsdagsmatch (9 huller) – gunstart kl. 17:30 – læs mere og tilmeld dig her

Lørdag den 15. august – KIVA Cup 2026 –  læs mere her og tilmeld dig her

Søndag den 23. august – PINK CUP 2026 – læs mere og tilmeld dig her

Fredag den 28. august – Friday Nine (Stableford Bestball) – læs mere og tilmeld dig her