Kr. 10.000 indsamlet ved PINK CUP Lottospil

Tirsdag den 28. oktober var der igen indkaldt til årets store lottospil i Aabenraa Golfklub – PINK CUP Lottospil – til fordel for Kræftens Bekæmpelse og Støt Brysterne. 

Traditionen tro mødte både medlemmer og gæster talstærkt op for at støtte op omkring dette hyggelige arrangement. Masser af flotte præmier blev uddelt både for en række og en hel plade igennem aftenen – i år også med sidepræmier. Præmier der traditionen tro er sponsoreret af velvillige virksomheder i og omkring Aabenraa uden hvem, disse arrangementer slet ikke var mulige. 

Aftenen blev krydret med kaffe og kage samt en del skægge bemærkninger under og imellem spillene. Deltagerne kvitterede igen med flot opbakning omkring diverse salg på dagen – blandt andet de flotte og personlige lysposer.

Aftenen indbragte et samlet beløb på kr. 9.519,- som går ubeskåret videre til Kræftens Bekæmpelse og Støt Brysterne. Dermed har PINK CUP Udvalget i Aabenraa Golfklub i 2025 indsamlet knap kr. 90.000 til dette fantastiske formål – og nærmer sig kraftigt et samlet beløb på 1 million kroner i Aabenraa Golfklubs levetid. Fantastisk flot arbejde. 

Fra PINK CUP Udvalget lyder der en stor tak til aftenens deltagere og til alle sponsorer, der år efter år støtter op om indsamlingen i Aabenraa Golfklub. 

Vi ses næste år til flere PINK CUP arrangementer.

 

 

Udgivet i Nyt fra Aabenraa Golfklub.